Tavaly majdnem ilyentájt lelkendeztünk, hogy hú de jó, nem elég, hogy a Tv2 műsorra tűzi Juhász Árpád egyik ismeretterjesztő sorozatát (Teleki Sámuel útján), ráadásul teljesen normális időpontban, szombaton délelőtt. Valami miatt nem hajnalra, és nem éjfél utánra rakták, máig is érthetetlen okokból. Ezen kommentelőink is annyira meglepődtek, hogy ilyen hozzászólások születtek: "Ezt el sem hiszem!!Talán valami változni fog a tv2-nél??"
De meg kell nyugtatnunk mindenkit, a kereskedelmi tévék háza táján nem változott semmi, nem puccsolták meg a hatalmat bársonyzakós TGM-ek, nem állítottak geológuskalapácsot a tévéelnök fejébe forradalmár természettudósok, Kudlik Juli sem fog tudományos híradót vezetni az Aktív Extra helyén, minden rendben van. Ez abból is látszik, hogy egy újabb remek ismeretterjesztő sorozat kapott helyet a csatorna műsorán, szintén Juhász Árpád sorozata, de most már vasárnap hajnalban 6:10-kor, amikor milliók fogják nézni valószínűleg.
De nézzük a dolgok jó oldalát, és inkább mondjuk el, hogy a tizennégy epizódból álló széria a Látlelet a Földről címet viseli, 2006-ban készült, és különlegessége, hogy tulajdonképpen Juhász Árpád készítette egy személyben, ő volt az operatőr, a forgatókönyvíró, a narrátor, meg a rendező és részben a szakértő is. A sorozat elkészítését egyébként az ORTT-pályázatokon nyert pénzből finanszírozta a médiageológus, és vigyázzunk nehogy véletlenül ilyenkor eszünkbe jussanak a BBC hatalmas költségvetésű természetfilmjei, inkább örüljünk annak, hogy egyáltalán erre volt zseton.
Ja, és hogy miről szól a sorozat. Természetesen a globális felmelegedésről, meg a környezetpusztulásról. A tizennégy epizód különböző tájakat mutat be, ahol észrevehetőek az aggasztó változások. De idézem inkább az ismertető szövegét, mert elég sok helyen forgatta Juhász Árpád a filmet:
"A világjáró televíziós geológus Alaszkától az Atacama sivatagig, Izlandtól a Himalájáig járta be bolygónkat. Alaszkában azt dokumentálta, milyen drámaian rövidülnek a gleccserek a globális felmelegedés következtében. Bolyongott az észak-amerikai mamutfenyők és még a náluk is öregebb rókafark-fenyők birodalmában, amelyek évgyűrűi évezredek klímaváltozásairól tudósítanak. Választ keresett arra, hogy miért néptelenedtek el a maják monumentális városai Közép-Amerika esőerdőiben. Amazóniában szemtanúja volt, miként irtanak ki megyényi területeket az őserdőből. A Húsvét-szigetet felkeresve arra a következtetésre jutott, hogy ez az óceáni sziget miniatűr ökológiai válság-modellnek tekinthető. Dél-Afrikában a fekete kontinens Bős-Nagymarosának tekintett Kariba-víztározó környezeti hatásaira igyekezett fényt deríteni. Izlandtól az indiai Sikkimig becsavarogta Eurázsia jégvilágát és sivatagait, látleletet készítve arról, hogyan alkalmazkodnak az itt lakók a változó természeti környezethez."
Itt viszont egy remek interjú látható a tudóssal.
DaM 2009.07.03. 15:47:54
Mirko 2009.07.03. 17:11:16
Der Beste 2009.07.03. 18:00:27
FAQlyás Menyét 2009.07.05. 13:58:50
Amúgy nem lehetett unalmas munka.
kiricsiz 2009.07.06. 01:39:11
na, komolyra fordítva: persze, ha valaki meg akarja szerezni a filmet, akkor tökmindegy, hogy mikor megy, mert vadászik rá. már ha észreveszi, hogy vetítik...
de az ember sokszor csak szörfölget és/vagy jó lenne délelőtt valami jó természefilmet nézni stb.
FAQlyás Menyét 2009.07.06. 15:21:59