Abban a szerencsés helyzetben vagyunk, hogy az átkosban egész sok emlékezetes főcím készült. Ablak, Panoráma, A HÉT, Szeszélyes évszakok, Tévétorna, Telesport és lehetne még sorolni hosszan. Persze nyilván azért is ragadtak meg az agyunkban, mert több évtizeden keresztül futottak. A Delta főcímének több változata is készült, a hatvanas-hetvenes évek főcímei nehezen megszerezhetők, az alábbi módosított változat a kilencvenes évek elejéről való.
A műsor egyébként 1964. január 31-én indult, mondani sem kell, hogy nagyon sikeres volt, és ilyenkor szokták még hozzátenni, hogy 'dehát csak egy csatorna, és nem volt választék'. 1979-es adatok szerint igen gyakran elérte a 60-65%-os nézettséget, ami 4-5 millió képernyőhöz szögezett nézőt jelentett. Kezdetben a bejátszásoknak még nem volt saját hangjuk, narrátoruk sem, hanem a műsorvezető kommentálta a képsorokat. Az első adást még Poór Klári és Kovács P. József vezette, majd Lénárd Judit foglalta el a műsorvezetői széket. Lénárd Judit után nem sokkal Kudlik Juli vette át a stafétát, aki '96-ig maradt a műsorvezető. Ugrás után pedig mindent megtudunk a Delta főcímről, amit eddig nem mertünk megkérdezni.
A műsor címe ma már teljesen magától értetődőnek tűnik, pedig az akkori illetékesek nehezen fogadták el. Szerintük elég lett volna csak szimplán a 'Tudományos híradó' elnevezés. Szuhay-Havas Ervinnek, a Delta akkori szerkesztőjének azonban sikerült nagy nehezen kiharcolnia saját címötletét, ami egyébként onnan jött, hogy ez a műsor született negyedikként a Magyar Televízió ismeretterjesztő műsorai közül, és mivel a görög ábécében a negyedik betű a 'delta', innen a cím. Ráadásul a főcímben is látható egy deltaszárnyú gép.
Szuhay-Havas Ervinnek akkoriban volt egy másik műsora is, a Nagy pillanatok - nagy felfedezések, ennek különböző epizódjaiból szemezgették ki a Delta-főcímhez a snitteket. Persze a Nagy pillanatok - nagy felfedezések maga is olyan műsor volt, ahova a legkülönbözőbb helyekről válogatták össze a dokumentumfilmeket. Szóval így került a főcímbe a Vezúv kitörése, a deltaszárnyú gép, a Himalájáról készített légifelvétel, vagy a csillagos ég. Scott és három társa is látható egy snitten a régi főcímekben, az újban már nem, ez Szuhay-Havas Ervin szerint a Scott kapitány című angol játékfilmből való, ilyen címen nem találtunk semmit, de talán ez lehetett az.
A hóban gázoló fickók pedig Hillary és Fuchs az Antarktisz-expedíción.
Az igen súlyos űrzene, ami tökéletesen passzol a rejtélyes, szemcsés, elmosódott, fekete-fehér képekhez, nem más, mint Tom Dissevelt és Kid Baltan Song of the second Moon című nótája. Hallgassuk meg itt:
Erre a muzsikára Belohorszky Károly, a Rádió technikai rendezője bukkant rá, ugyanis ő kapta a feladatot, hogy keressen valami főcímzenét a képekhez. Egyébként Belohorszky a felkérés előtt pár évvel, Csehszlovákiából hozta a lemezt, mivel a hatvanas években nálunk elektronikus zenét nem nagyon lehetett beszerezni. A zene nyersen is illett a filmhez, de azért persze újravágták egy kicsit a snitteket, hogy még jobban ritmusban legyenek a képek és a hangok.
És tegyünk még ide néhány vicces momentumot a korszakból. Az akkori nézők legjobban a Delta orvostudományi hírein akadtak ki, ugyanis ezekben nem egyszer mutattak műtétet, meg különböző belső szerveket. Ettől függetlenül viszont vígan működtek országszerte az úgynevezett Delta-klubok, és Delta címen még egy tudományos folyóirat is megjelent (amit Várhelyi Tamás szerkesztett, aki a hetvenes években szerkesztette a műsort is), ebben már tanulmányszerű publikációk is helyet kaptak, nem csak hírek.
Itt olvasható egy interjú Kollányi Ágostonnal, a Delta egyik rendezőjével.
Az utolsó 100 komment: