A legkisebb Ugrifülesről szóló cikkünk első részéből megtudhatták olvasóink, hogyan született a sorozat, miért volt más, mint a Mirr-murr, és hogy a színészek rögtönzéseikkel mennyit tettek hozzá a bábfilmhez. Cikkünk második részében a továbbra is a színészekkel folytatjuk, és pár szót szólunk a halhatatlan zenéről is. A Comment:com olvasóinak továbbra is Foky Ottó rendező, Pethő Zsolt zeneszerző mesél.
A színészeket persze maga a rendező választotta ki. A Pannónia Filmstúdióban ugyanis nem csak az animációs filmek gyártása folyt, hanem a szinkronstúdió is itt üzemelt. A büfében pedig nagy élet folyt. A rajzfilmesek és a színészek tehát jól ismerték egymást, Foky Ottó is személyes benyomásai alapján választotta ki Márton Andrást, Haumannt, Gálvölgyit, úgy gondolta, hogy ők kiválóan alkalmasak egy ilyen humoros, laza, bohém szerepre. Nem csalódott bennük.
És ha már itt tartunk, ne hagyjuk említés nélkül a sorozat egyik legviccesebb hangú figuráját, Tüskéshátú barátomat. "A Haumann Péter egy külön szám, amit a hangjával, meg a hangmechanikájával művelni tud. A Gálvölgyi meg pláne. És engedtem, hogy saját érzésük szerint megtalálják azt a hangot, amit ők akarnak. Tehát én nem mondtam meg nekik, hogy a Tüskéshátú így beszéljen, vagy úgy, hanem azt a Haumann találta ki. 'Hozott' egypár jópofa hangot, megmutatta őket, én meg kiválasztottam a legjobbat. Én a színészeket előnyben részesítettem ilyenkor, mindent megtehettek, amit akartak, ha a filmet jól akartam megcsinálni. Ha jót játszol, jól érzed magad közöttük, és jó nagyokat röhögünk közben, akkor jó a film."
A bábfilm-sorozat első szériájának zenéjét Gyulai Gaál János szerezte, majd a második szériától az a Pethő Zsolt vette át a stafétát, aki a legtöbb magyar rajzfilm muzsikáját írta - és olykor játszotta is egy személyben. "Gyulai Gaál János kezdte el, de aztán 'történelmileg úgy alakult', hogy én folytattam. A megvalósításnál előtérbe került a szintetizátor. Így A legkisebb Ugrifülesnél nagyságrendekkel olcsóbb is volt az, hogy egy ember volt a 'zenekar'. Ugyanis a második széria zenéi mind a saját stúdiómban készültek."
A második sorozathoz dalos főcím is készült a jól ismert szöveggel:
Ugri a bokorban vígan játszik.
Hopp ide, hopp oda ugrik ám,
Brekkencs se, Tüskés se tétovázik
Ugri után üget szaporán.
Látszik a bokorból két nagy nyúlfül,
látszik a bokorból Brekkencs orra,
S még mi látszik a bokorból?
Látszik egy tüskés hát!
Hogyha a homályból este lesz már,
nem liheg a fürge már nem ugrál,
Nagyot ásít s elszunyókál
a három jó barát.
Foky Ottó találta ki, hogy a második sorozat részeinek elején csendüljön föl egy főcím-dalocska. Az ötlet bejött: minden gyerek kívülről fújta. Előbb Pethő Zsolt megírta a dallamot, majd Csukás István írt rá szöveget. Ezután vették föl a három színművésszel, Gálvölgyi Jánossal, Haumann Péterrel, Márton Andrással az éneket.
Nyufó 2008.03.04. 14:15:21
Gabba 2008.03.04. 14:46:45
koimbra · http://filmdroid.blog.hu/ 2008.03.04. 15:04:34
Gabba 2008.03.04. 15:15:46
Porcelán az elefántboltban 2008.03.04. 15:26:33
Bábok tekintetében abszolút Foky Ottó a sztár.
Arra már nem is emlékeztem, hogy Ugrifüles tulajdonképpen egy kockásfülű nyúl!
:)
mirko vosátka · http://vosatka.blog.hu 2008.03.04. 15:32:39
a "látszik egy tüskés haaat!" bekiabálás meg tényleg zseniális a haumanntól.
Fedor · http://fedor.blog.hu/ 2008.03.04. 16:49:45
Ööö, elég fejlett volt ezek szerint a technika akkor az MTV-ben, mert ez a rajzfilm elég 3D-sre sikeredett. Talán azért, mert bábfilm? :-)
kiricsizoltan · http://comment.blog.hu/ 2008.03.04. 17:48:21