Jellegzetes pocokarc, furcsa fülcimpa és ördögi vigyor: ez Kiefer Sutherland, a FOX nagysikerű sorozatának a 24-nek rettenthetlen főhőse. Az amerikai népet hősiesen és sorozatban megmentő Jack Bauert alakító színész a magánéletben azonban korántsem ilyen sikeres és makulátlan.
A tevemaci blog lelt rá a Rolling Stone hosszabb lélegzetvételű cikkére, melyből alant közlünk részleteket:
KS: Nem bánnám, ha kinyírnák már végre Bauert. Ne értsenek félre, semmi bajom nincs a karakterrel, imádom a munkámat, csak néha kezdek besokallni a 14 órás forgatási napoktól és az évi 10 hónapos munkától.
(megjegyzés: mivel KS éppen a minap írt alá egy újabb, hároméves szerződést a sorozathoz, ráadásul 2008 nyarára mozifilmet is terveznek, majdhogynem garantált a további kínlódás.)
A tekintélyes gitárgyűjteménnyel rendelkező action hero gyermekkora nem volt egy leányálom. Angliában látta meg a napvilágot, és édespja furcsa humorérzékének köszönhetően (Donald Sutherland, többek között a Kelly Hőseinek elmebeteg tankparancsnokának megformálója) a szépen hangzó, Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland nevet kapta a keresztségben. 3 éves korában már Los Angelesben él, és szülei válását követően ikerhúgával, Rachellel együtt az akkoriban Jane Fonda szoknyáját kergető apával marad.
Nemsokára az anyjához kerül Kanadába, ahol a következő 10 év alatt hét iskolában is megfordul. Az önbizalomhiánnyal küszködő srác vicces monológokkal és a többiek szórakoztatásával próbálja elfogadtatni magát kortársaival, majd 15 éves korában otthagyja az iskolát és elkezdi színészi karrierjét. Első filmjével rögtön díjat is nyer (Genie Award - a kanadai Oscar) és 30,000 dollárt. New York következik, majd ismét LA, ahol '67-es Mustángjában él egy hónapig. 1985-ben egy Sean Penn filmben tűnik fel, majd egy Steven Spielberg nevével jegyzett TV műsorban.
KS: Az Amazing Stories-ra azért nem mondhattam nemet, mert ha egyszer Spielberg mellett dolgozik az ember, legalább három filmre számíthat utána.
Így is történt, a Stand By Me, a The Lost Boys és a Young Guns következett. 21 éves volt, és azt hitte az övé a világ.
A magánéletben már korántsem mentek ennyire a simán a dolgok: 20 évesem vette el Camelia Kath színésznőt, akitől született egy lánya is (Sarah Jude, ma 18 éves), de az állandó kocsmázás és nőzés tönkretette a kapcsolatot - két év múlva elváltak.
1996-ban ismét megházasodik, de ez a kapcsolat sem tart 4 évnél tovább, az okok a pia és a nők. A két házasság között akadt egy "majdnem frigy" s Julia Robertsszel, de a hisztis sznésznő Kiefer legjobb barátjával, Jason Patrickel lépett le a boldoígító igen kimondása előtt.
A kilencvenes években olyan filmekben szerepel, mint a The Few Good Men és a The Time To Kill, de készít borzalmas bukásokat is (Renegades). Besokall, és vesz egy farmot vidéken, ahol lasszózni tanul, és marhákat hajt cigivel a szájában. Egészen 2000-ig nyugodtan tengeti életét: ekkor keresi fel Stephen Hopkins rendező, aki egy furcsa, real-time formátumban készülő TV-sorozatban kínál neki főszerepet.
KS: Beleegyeztem, miért is ne? Ha szar a pilot, senki nem látja, ha bejön, akkor egy-két évig megint melózok. Amikor a sorozat sikeres lett, az emberektől egyre többet hallottam, hogy "Micsoda visszatérés!" meg "Keiefer feltámadt poraiból!"
Kikészültem ezektől. Milyen visszatérés? Feltámadás? Nem voltam halott, basszátok meg!
(folyt. köv.)