Az 1944-ben alapított, a világ egyik legmegbízhatóbb hírügynökségének számító AFP
'Fake news' another weapon in Orban's illiberal Hungary
azaz
Orbán illiberális Magyarországának újabb fegyverei az álhírek
címmel foglalta össze a kormányközeli sajtó körül zajló eseményeket. Már a leadben tesznek egy erős megállapítást, miszerint Orbán Viktor és az egykoron független Origo úgy összemelegedett, hogy a portál már fegyver a kormány kezében, de ez csak a kezdet. Szépen végigmennek azon az eseménysoron, ami azzal kezdődött, hogy az Origo hamis diplomák kiadásával és csalással vádolta a CEU-t, amit órákkal később egy kormányközlemény követett a tervezett törvényjavaslatról, amit pár nappal később az Országgyűlés el is fogadott – annak ellenére, hogy a CEU perrel is megfenyegette az Origót.
A következő bekezdésnek a Lie Factory, azaz “hazugsággyár” címet adta az AFP-cikk írója, és az Origo közelmúltját mutatja be, kezdve a Lázár János extravagáns külföldi útjáról beszámoló 2014-es cikkek után következő földindulással, folytatva a lap eladásával és a 2016-ban felállított, egyértelműen kormányközeli vezetéssel, ami, írja az AFP, azóta a kormány szócsöveként funkcionál, és Orbán kedvenc ellenségei (menekültek, ellenzéki pártok, Soros) lejáratásával foglalkozik.
Az AFP megszólaltatja a lap sportrovatának egykori munkatársát, Mártha Bencét is, aki távozásakor egy nyílt levélben írta le, milyen mélységekbe süllyedt az Origo – ebben a cikkben Mártha azt állítja, hogy a lap egy álhírgyár lett, ahol őt és kollégáit a “negatív hangvételű cikkírás” miatt figyelmeztették, és a szerkesztők nem egyszer írják át a leadott cikkeket az újságíró jóváhagyása nélkül.
A jobboldali médiabirodalom kiépítése is szerepel a cikkben, szó esik a közmédiáról, amit az MTI lát el hírekkel, arról, hogy a nemzetközi médiafigyelő cégek kritizálták az MTVA-t a 2014-es választások előtti időszak és a 2016-os menekültválság eseményeinek elfogult bemutatása miatt, majd előkerülnek a kormányközeli üzletemberek (Vajna, Mészáros) bevásárlásai is. Mészáros Lőrincet egykori gázszerelőből lett médiamágnásként aposztrofálják.
Az alapos cikkből a Mediaworks felvásárlása, a Népszabadság bezárása, a Figyelő tulajdonos- és hangnemváltása sem marad ki, ahogy az is szóba kerül, hogy az állami reklámköltéstől megfosztott, független média egyre nehezebb helyzetbe kerül. Pethő András, az Origótól 2014-ben, a Lázár-ügy után távozó újságíró az AFP-nek azt nyilatkozta, hogy nem csodálkozna azon, ha a Fidesz a 2018-as választások előtt a maradék független lapot és portált is bedarálná.
A cikkhez kapcsolódóan tettek fel kérdéseket az Origónak és a kormánynak is, tessék kitalálni, hány választ kaptak.
Az utolsó 100 komment: