Néhány évvel ezelőtt még eseményszámba ment, ha elkészült egy magyar sorozat, ami nem szappanopera, hanem rendes dráma, vagy sitcom, ahogyan azt a nagyok is csinálják. Most meg ott tartunk, hogy néhány hazai portéka szinte mindig műsoron van, és arra is nyugodtan lehet számítani, hogy újabbak kerülnek a képernyőkre és már közel sem csak a köztévétől, illetve az HBO-tól lehet várni, hogy ezen a téren valami nagyot dob. Van már itt Csak színház és más semmi, Aranyélet, Válótársak meg A mi kis falunk is, sikerült előre lépni és úgy tűnik még egy ideig tarthat ez a kedvező tendencia, hiszen az RTL Klub sikerei után lassan a TV2-nek is kötelező lesz előállnia egy saját gyártású sorozattal, ha versenyben akar maradni.
A köztévénél mindig próbálkoztak a sorozatokkal, több vagy kevesebb sikerrel, így nem meglepő, hogy a kifejezetten sok évadot megélt Munkaügyek helyét úgy gondolták betömni, hogy a legnépszerűbb karakter köré írnak egy spinoffot, ami remélhetőleg jobban sikerül, mint a Joey. (A spinoff sorozatot talán még mindig ezen keresztül a legkönnyebb Magyarországon elmagyarázni valakinek.) Ez a főszereplő pedig a Mucsi Zoltán által alakított Tóth János lett. Az MTVA pedig rögtön 52 darab, egyenként 26 perces epizódot kért a sorozatból, ami hatalmas szám annak fényében, hogy kezdetben fogalmuk sem lehetett arról, hogy mennyire lesznek tényleg kíváncsiak a sorozatra.
A Tóth János úgy készült, hogy bárki be tudjon csatlakozni, és ne legyen hozzá szükséges a Munkaügyek ismerete. Elsősorban tehát arra alapoznak, hogy Mucsi elég népszerű, illetve arra, hogy a bejáratott írócsapat megbírkózik a feladattal és sikerül nagyobb közönséget megszólítani vele. Sajnos igazán jelentős marketing kampányt nem kapott a sorozat, Mucsival nem plakátolták tele úgy az országot, mint Csuja Imrével és Szabó Győzővel. Ez egy akadály, amivel meg kell küzdeni, és lehet azt mondani, hogy a sorozatnak van elég hosszú ideje ahhoz, hogy kinője magát, ettől még rögtön a semmiből 52 epizódot berendelni igencsak kockázatos lépés.
Például azért is, mert brutális tempóban kell forgatni ahhoz, hogy elkészüljenek. Mármint a költségvetés miatt minél rövidebb idő alatt kellett letudni az epizódok forgatását, ami azt eredményezte, hogy a sorozat főrendezője, Nagypál Orsi, illetve váltó-rendezőtársa Lakos Nóra, minden hétköznap reggel 6-tól este 6-ig forgat, saját elmondásuk szerint embert próbáló tempóban. Összehasonlításképpen egy magyar nagyjátékfilm esetében naponta 3-4 percet szoktak becélozni, sorozatok esetében meg 4-5 percet, ehelyett pedig a napi 10-14 perc, amit a Tóth János forgatásán tartanak jóval megterhelőbb minden munkatárs számára.
De talán közülük is kiemelkedik Mucsi Zoltán, akinek rengeteg szöveget kell megtanulnia, és leforgatnia. Ehhez hozzájön, hogy közben színházban is játszik, vagyis az egész napos forgatások után gyakran még egy előadást is végigcsinál, mielőtt ágyba kerülne. Az Indexnek azt mondta, hogy bármennyire is fáradt, a táv háromnegyedénél úgy érzi, bírja a terhelést. Ha esetleg van rajta nyomás amiatt, mert az ő karakterére épül a sorozat, akkor azt félre kell tennie, mert csak a feladatra lehet koncentrálni. Azt is hozzátette, hogy nagyon szeretné, ha a Tóth János is egy sikeres sorozat lenne, mert ez egy újabb lépcsőfok lehet ahhoz, hogy a nézők visszataláljanak a magyar filmekhez és sorozatokhoz.
A csütörtökön bemutatott első rész alapján azt lehet mondani, hogy a sorozatban megvan a potenciál, de kérdés, hogy elegen lesznek-e azok, akik hajlandóak kitartani a széria mellett, heteken keresztül. Nagypál Orsi azt mondta, hogy a kezdeti epizódokhoz képest a sorozat változik és ez így természetes. Az írók szinte vákuumban készítettek a forgatókönyveket, viszont sok olyan praktikus szempont is van, ami pusztán a papírról nem derül ki. Nagypál jelezte ezeket miután elkezdődött a forgatás és úgy is érzi, hogy sikerült egy nagyon konstruktív párbeszédet kialakítani a forgatókönyvírókkal. Mikor arról kérdeztük, hogy mi a helyzet az MTVA-val azt mondta, hogy a csatorna részéről nagyon elégedettek az elkészült sorozattal és hogy nem volt olyan, hogy beleszóltak volna és valamire azt mondták volna, hogy ez így ebben a formában nem mehet.
A történet ott veszi fel a vonalat, hogy Tóth János élete teljesen összeomlik. Az állásából kirúgják, 55 évesen kell új munkát találnia és ha ez nem lenne elég, akkor még az édesanyja is összejön az egykori osztálytársával, úgyhogy otthonról is el kell költöznie. Ez az alapfelállás teljesen rendben van egy ilyen stílusú sorozathoz. Tóth János egy rokon fiával Balázzsal, illetve annak a haverjával Pállal költözik össze és veti bele magát erősen túlkorosan a 20-30 évesek kegyetlen világába. Miután kirúgták, kötelező jelleggel beutalták egy pszichológushoz, aki azt javasolja neki, hogy itt az ideje ismerkedni egy kicsit, mert fontos, hogy az élet más területén is érjék csalódások.
Ez az egész epizód legütősebb mondata, remélhetőleg később még több ehhez hasonlót kapunk. A karakterek bemutatására egyébként nem koncentráltak túlságosan, tényleg olyan, mintha egy már meglévő sorozat folytatódna, kevésbé érződik, hogy valamit itt most a semmiből húznak fel, ami talán megnehezítheti az újabb nézők becsatlakozását. Nem igazán akarom egyetlen epizód alapján Szabó Simont (ő a pszichológus), Csémy Balázst (a fiatal rokon, Balázska) vagy Bozó Andreát (Tóth János legújabb nőismerőse) egyetlen rész alapján leírni, mert itt még egyiküknek sem jutott túl sok ideje arra, hogy csillogjon. Az biztos, hogy minden szálon férfiakról volt szó, ez viszont később biztosan nem marad így, Nagypál Orsi az Indexnek elmondta, hogy ez volt az egyik észrevétele, amivel az írók is egyetértettek, hogy több női szál és karakter kell a sorozatba. Később Bozó Andrea karaktere is sokkal több lehetőséget kap majd a saját jogán, hangzott az ígéret. Illetve szintén az egyenlőbb nemi megoszlás miatt vettek fel két új, női írót is a sorozathoz, Szabó Borbálát és Kormos Anettet.
Bozó egyébként a vezető rendező nagy kedvence, aki a meghallgatáson is mindenkit levett a lábáról, ugyanis karakterben érkezett, és már eleve Petőné Farkas Valéria néven mutatkozott be és rögtön világos volt, hogy ezt a figurát neki találták ki. Nagypál Orsi azt is megjegyezte, hogy a fejében már készíti elő a Petőné Farkas Valéria névre keresztelt sorozatot, mert mind a színésznő, mind a karakter elbírna szerinte egy saját szériát. A szereposztási folyamatról még az is kiderült, hogy Csémy Balázst volt a legnehezebb megtalálni, de miután találkoztak vele biztosak lettek benne, hogy ő a legideálisabb Balázs szerepére.
Az első epizód, illetve egy hosszabb kedvcsináló alapján az látszik, hogy Litkai Gergely vezetésével az írók már elég sok tapasztalatot szereztek a forgatókönyvírásban és egyáltalán nem halott dolog hazai körülmények között elképzelni egy sitcomot. A Tóth Jánosban elég sok a tipikus magyar helyszín és szituáció, a közepén pedig ott van Mucsi Zoltán, akinél kevesen tudják jobban reprezentálni a magyar nép lelkét. Körülvették őt érdekes színészekkel, úgyhogy a potenciál tényleg ott van a Tóth Jánosban, hogy azért nézzük, mert vicces és magyaros, ne csak azért, mert Mucsi szinte mindenben jó. Kérdés, hogy a nézők kitart-e a sorozat mellett, ami kezdetben még csak keresi a saját hangját. Ha sokan lemondanak róla az elején, akkor könnyen előfordulhat, hogy a közönség lemorzsolódik, mire a helyére kerülnek a dolgok.
Tóth János, Duna TV csütörtök 20:30. Az első epizódot itt lehet megnézni.
altona 2017.03.10. 18:36:38
hordalek 2017.03.10. 18:48:00
Flankerr 2017.03.10. 20:18:49
Zamasu 2017.03.10. 20:27:40
Magyar szinten elég korrekt első rész volt :)
Az eleje és a vége lapos volt, de ez kb 3-3 perc, a többi tetszett.
Szerintem ha a többi is ilyen lesz, akkor fogom nézni a mediaklikken.
hdnctrl 2017.03.10. 21:48:00
---
Láttam belőle 5 percet, van olyan jó, mint a Mi kis falunk. Utóbbiban ha nem lenne a Lengyel Tamás, aki 100%-ban adja a (nem feltétlenül falusi!) taplót, nem nagyon lenne érdemes nézni. A Szamár szörnyű (ilyen lefittyedt pofát ne mutogassunk mert elmegy az ember életkedve), Csoki bácsinak a szerepe nem hihető. A többiek jelentéktelenek.
Ezt a Tóth Jánost viszont természetesen simán elviszi a hátán a Mucsi Zoltán.
lazyripley 2017.03.11. 07:47:03
igazi hős 2017.03.11. 08:58:00
2. Amúgy sem nézünk kormánytévét, majd leszedjük torrentről, úgy nem lesznek benne migránshírek.
zsoltix 2017.03.11. 10:38:13
szepipiktor 2017.03.11. 11:29:47
Fodor szép és vonzó NŐ! Nem egy műceleb deszkamodell, hanem NŐ!
Például az Üvegtigrisben ("szőrős már a nunid?") mi a bajod vele? Férfias lenne?
Az meg hogy NEKED ki tetszik és MIBŐL, az ugye szuvenír jogod (ahogy a művel celem mondaná...), de ez ne legyen már elég ahhoz, hogy általánosságban határozd meg, hogy ki hiteltelen és hogy mi életszerűteln.
Egy sorozat, egy film, egy zene attól jó, hogy mindenkinek más jön át belőlük. Nekem Bata Éva kocsmárosnő szerepe, a haveromnak a közmunkások. Sokaknak Rozi.
Valószínűleg Mucsi sorozata is így lesz, mert ez a cél.
Élvezd ki vagy ha nem tetszik, nem nézd.
Ez nem matematika, ahol meghatározhatod, hogy az egyenlet végeredmémye helyes-e vagy hibás.
szepipiktor 2017.03.11. 11:30:42
Így van!
De sorozatot így kell nézni. Miért szabnám már az életrendemet egy tévécsatorna marketingeseihez?
mt-03 2017.03.11. 12:51:24
Zamasu 2017.03.11. 13:50:00
@lazyripley: a fapad nekem is bejött, magyar sorik közül a jobbak közé sorolnám, de mindenkinek más poén jön be, ott Anger Zsóóóóti volt a legnagyobb húzóerő, itt meg Mucsi
2017.03.11. 13:58:19
FAQlyás Menyét 2017.03.12. 12:19:18
exilis 2017.03.13. 14:33:10