Bryan Fuller a televízió világának egyik legkeresettebb írójának számít. Az egyetemen ismerkedett meg a szakmával, majd a Star Trek-franchise Deep Space 9 és Voyager című sorozatainál lett belőle forgatókönyvíró. Utána jött a Haláli hullák és a Wonderfalls című sorozat, amiket már készítőként jegyzett, majd a Hősök mellett dolgozott tanácsadóként és elkészítette a Halottnak a csók című, kissé morbid krimit is. Négy éve pont ezzel kapcsolatban készítettünk vele interjút, most pedig a ma este bemutatásra kerülő Hannibalról mesélt. Az exkluzív interjút az AXN-től kaptuk, köszönet érte.
Mit volt a célja a sorozattal?
Fuller: Meg akartuk alkotni a tökéletes Hannibal-történetet. Sorozatunk Thomas Harris könyveinek legizgalmasabb és legérdekesebb részeit használja fel, de Hannibal életéből olyan jeleneteket is bemutatunk, amelyek eddig még egyáltalán nem kerültek feldolgozásra. Büszkén állíthatom, hogy sikerült úgy megalkotnunk Hannibal Lecter történetét, ahogyan azt még sohasem láthattuk.
Hannibal története Thomas Harris könyveiben elég tág időszakot ölel fel. A sorozat kronológiailag hol áll a történetben?
A legjobban úgy tudnám ezt érzékeltetni, ha azt mondanám, hogy a Vörös Sárkány története a mi sorozatunkban körülbelül a negyedik évadra esik.
Mit gondol, mi teheti a sorozatot világsikerré?
Elsősorban a kiváló, világhírű színészgárda. Másrészt pedig, az hogy a történet, ha jól belegondolunk, egy olyan érzést jelenít meg, amely mindannyiunkban bennünk lakozik. Kinek ne jutott volna már eszébe, hogy: "Na, ezt a durva nagyképű alakot, aki épp most furakodik be elém a sorba, meg kéne leckéztetni!" A filmben Hannibal nem csak álmodozik, hanem a maga sajátos, őrült módszereivel cselekszik is. Hannibal áldozatai mind aljas alakok, akik Hannibalnak valamiképpen az útjában állnak. Szerintem igen szellemes ötlet, hogy a kifinomult és udvarias társadalom megvalósítását egy Hannibal-szerű figura veszi a kezébe. Hannibal lesz az erkölcsös társadalom bajnoka - ez elég abszurd.
Ritka színvonalas a szereplőgárda. A válogatás könnyen ment?
Valóban sikerült olyan ütős szereplőgárdát felvonultatnunk, amely leginkább a nagyjátékfilmekre jellemző. A főszerepeket Laurence Fishburne, Mads Mikkelsen és Hugh Dancy alakítják. Az ilyen nevek garantálják a magas színvonalat, és persze azonnal tiszteletet ébresztenek a nézőben. Miért ne várhatnánk el a sorozatoktól is olyan minőséget, amelyet a nagyjátékfilmektől megszoktunk? Mi egy remek Hannibal-sztorit akartunk készíteni, amely történetesen sorozat formájában valósul meg. Ezt elmagyaráztuk az egész stábnak, akik maximálisan egyetértettek vele. Azt hiszem, az eredmény önmagáért beszél.
Hannibalról mindenkinek Sir Anthony Hopkins jut az eszébe. Hogyan tudták pótolni?
Sehogyan, de nem is akartuk. Ne értsen félre, Hoppkins igazán nagyszerű alakítást nyújtott Hannibal szerepében, és Brian Cox az Embervadászban szintén remekelt Lecterként. Mindkettőjük irtó tehetséges színész, akik erőteljesen meghatározták az általuk alakított Hannibal karakterét. Nem szerettük volna, ha a mi Hannibalunk hasonlítana az övékére, mi egy teljesen új Hannibalt akartunk életre kelteni.
Amikor Mads Mikkelsen neve felmerült, azonnal biztos voltam benne, hogy ő az, aki képes erre a nehéz feladatra. És valóban, Mikkelsen egy teljesen új, és eredeti Hannibalt formált meg. Mads tényleg tökéletes Hannibal szerepében. Ráadásul, olyan mázlink volt, hogy épp amikor elvállalta a szerepet, megkapta Cannes-ban az Aranypálmát. No, akkor tényleg úgy éreztük, megütöttük a főnyereményt.
Az is vicces, hogy Mads Mikkelsent azért tudtuk megszerezni, mert meggyőzőnek találta, hogy már csatlakozott hozzánk Hugh Dancy. Laurence Fishburne pedig azért vállalta el a szerepet, mert tudta, hogy Mads már igent mondott. Szóval az egyik fantasztikus színész vonzotta a másikat. Mads és Hugh egyébként már korábban forgattak együtt, és jó barátok is. Ez is a kezünkre játszott, mivel az első évad sztorijának középpontjában épp a kettejük által alakított Hannibal Lecter és Will Graham barátságának története áll. A képernyőn a viszonyuk igen élethűen jelenik meg, amely részben annak is köszönhető, hogy ők ketten a valóságban is barátok.
Mi tesz egy Hannibal Lecter típusú gyilkost a nézők számára érdekessé?
Azt hiszem erre a kérdésre a választ már futólag érintettem. Hannibal alakjában az az érdekes, hogy készek vagyunk lelkünk mélyén szurkolni neki. Lecter elsősorban kifinomult úriember, aki ódzkodik mindenféle aljasságtól és a durvaságtól. Általában olyan alakokat tesz el láb alól, akik durvák másokkal, no meg persze valahogy Hannibal útjában is állnak. Hannibal azt üzeni a világnak "ne légy bunkó, és akkor nem esik bántódásod". Ha kedves és jó fej vagy másokkal, nemigen kerülsz Lecter étlapjára. Így persze a néző sem igazán érzi fenyegetve magát Hannibal figurája által, hiszen mindannyian azt gondoljuk magunkról, hogy jó fejek és aranyosak vagyunk.
Hogyan fog alakulni Hannibal és Will kapcsolata?
Az első évad egyértelműen a csábításról szól. Hannibal életében először találkozik valakivel, akivel szeretne összebarátkozni. Úgy érzi, hogy végre itt egy ember, aki valamilyen értelemben hasonlít rá. Mindketten különc alakok, a maguk kissé, vagy Hannibal esetében, mondjuk, nagyon is őrült módján. Nem szabad elfelejtenünk, hogy Hannibal egyáltalán nem egy átlagos pszichopata, és Will Hannibalnak a valóban értékes és különleges oldalát szereti meg.
Egy átlagos pszichopatából például hiányzik az együttérzés képessége. Hannibalból viszont egyáltalán nem, sőt épp ellenkezőleg. Lecter részben pontosan azért olyan nagyszerű pszichológus, mert képes magát beleélni mások érzéseibe. Hannibal továbbá nem is szociopata, mert képes megbánni bűneit. Ráadásul kifejezetten olvasott és kifinomult, jártas a művészetek terén, okos és szellemes. Ki ne akarna a barátja lenni? Will és Hannibal kibontakozó barátsága épp azért érdekes, mert Will nem egy átlagos pszichopatával, hanem egy kiváló férfival barátkozik össze, akinek azonban értékes tulajdonságai titkolt őrületbe hajlanak.
Hannibal az áldozataira sem úgy tekint, mint egy átlagos gyilkos. A tipikus sorozatgyilkosok brutálisak, és többnyire beteges hatalomvágyban szenvednek. Hannibalra ez egyáltalán nem jellemző. Miért öli meg Hannibal az áldozatait? Egész egyszerűen úgy véli, hogy ha valaki disznó alak, akkor megérdemli, hogy sült sonka formájában kerüljön az asztalra. Hannibal groteszk tettei láttán szinte önkéntelenül is mosolyra húzódna a szánk, ugyanakkor talán visszatart minket a somolygástól a tény, hogy talán mégsem illik hahotázni egy sorozatgyilkos rémtettein. Mi körülbelül ezt a fanyar, fekete humorral átszőtt stílust és hangulatot akartuk megjeleníteni a sorozatunkban.
Milyen fickó Will Graham?
Thomas Harris könyvében Graham egy profilalkotó ügynök, aki az FBI Akadémián tanít. A történetből az is kiderül, hogy Will valaha gyilkossági nyomozó volt, aki személyes okok miatt hagyta ott szakmáját, és ezek után tanulta ki a profilalkotás tudományát. A mi történetünk itt kapcsolódik be Will életébe. Jack Crawford nyomozó elcsábítja Willt az akadémiáról, hogy segítsen neki elkapni a chresapeake-i hasfelmetszőt, akit Jack már évek óta megszállottan üldöz. Aki ismeri Thomas Harris könyvét, tisztában van vele, hogy ennek a hajszának mi lesz a vége, de a történettel csak most, a sorozatban ismerkedők kedvéért erről inkább nem beszélnék többet.
Új figurákat is teremtettek a sorozathoz?
Nem, az összes szereplőt Harris könyvéből vettük át. Az igazságügyi szakértő csapat tagjai: Beverly Katz, Jimmy Price és Brian Zeller is mindannyian szerepelnek Harris történetében. Mindegyiküket kiváló színész alakítja. Komoly figyelmet szenteltünk annak, hogy az ő karakterük is kidolgozott és hiteles legyen, ne csak sematikus háttérszereplőként szolgáljanak a sorozatban.
Hogyan találták meg az egyensúlyt a gyilkosságok borzalmai és a humor között?
A gyilkossági ügyekben nyomozók valódi világából sem hiányzik a humor, mivel a humor segít oldani azt a hallatlan feszültséget, amellyel ez a munka együtt jár. Számos FBI-ügynökkel beszélgettünk, és mind azt mondta, hogy némi viccelődés nélkül nem lehetne elviselni azt a rengeteg szörnyűséget és borzalmat, amellyel ők nap, mint nap szembesülnek. Vagyis a fekete humor eleve lényeges eleme ennek a világnak, és Hannibal figurája a filmben erre a hangulatra még rátesz egy lapáttal.
Várhatók kemény, realisztikus jelenetek is a sorozatban?
Természetesen lesznek a filmben keményebb jelenetek, habár ezeken sokat finomít az, hogy a történet erősen hajlik az abszurd felé. Szerintem, a sorozatban megjelenő durvaságok David Lynch filmjeinek hangulatát idézik. Erre tudatosan törekedtünk is. Amikor leültem megírni a forgatókönyvet, az ő filmjei lebegtek a szemem előtt. Lynch a világ sötét oldalát mesterien képes melegséggel és humorral ábrázolni, ami egészen különleges hangulatot ad a filmjeinek. Mi igyekeztünk ebben követni őt.
Amikor nekiláttam a forgatókönyv megírásának, Lynch volt a példaképem. Miközben dolgoztam, folyamatosan feltettem a kérdést magamnak: hogyan mesélné el a történetet Lynch? Hogyan képzelné el ezt vagy azt a speciális jelenetet? És legfőképpen: milyen lenne Lynch Hannibal Lecterje? Szóval, igen vannak realista jelenetek a filmben, de ezek Lynch abszurd, sötét jeleneteihez hasonlóan feldolgozhatók és emészthetők.
Úgy tudjuk, José Andrés, egy világhírű séf is ellátta a stábot tanácsaival. Milyen volt vele dolgozni?
Egyszeri és megismételhetetlen. Az volt a kiindulópontunk, hogy Hannibal mindent imád, ami az életben kifinomult élvezeteket nyújthat, a gasztronómiai élvezetek iránt pedig különösen fogékony. Hannibal kiváló szakács, aki "aljas falatkáit„ nagy műgonddal készíti el. José Andrés-t azért kértük fel, hogy legyen a segítségünkre, mert a gasztronómia iránti rajongást a lehető leghitelesebben akartuk ábrázolni. José-tól először is azt kérdeztem, hogy mit lehet megenni egy emberből. Szenvtelenül azt válaszolta, hogy mindent. Rögtön tudtam, hogy ez az ember kell nekünk.
Nem voltak előítéletei: mint szakácsot kérdeztem az emberi húsról, és ő szakácsként válaszolt nekem. Perceken belül azt is megtudtam tőle, hogy a dohányzó ember tüdeje különleges csemege lehet, ugyanis a cigaretta füstje érdekes zamattal ízesítheti meg a tüdőt. A spanyol tradicionális konyha egyébként számtalan tüdővel elkészített ételt ismer, no persze nem emberi szervet használnak fel ezekhez az étkekhez. Ezek után odamentem Mads Mikkelsenhez és azt mondtam neki: "Ne sorozatgyilkosokról olvass, vedd elő a szakácskönyveket! Hannibal nem úgy tekint áldozataira, mint egy átlagos sorozatgyilkos, hanem mint séf a disznóhúsra. Ha Hannibal akarsz lenni, ezt az érzést kell megtalálnod magadban.”
A Hannibal szerda este tízkor mutatkozott be az AXN műsorán.
govegan 2013.04.11. 02:27:02
Llew 2013.04.11. 08:42:41
...
Általában olyan alakokat tesz el láb alól, akik durvák másokkal, no meg persze valahogy Hannibal útjában is állnak."
Ehhez képest az eső részben rögtön egy kamaszlánnyal végez.
A pilot maga tetszett, Hannibál mindig is érdekes alak volt, ezzel most sincs gond. Ugyan akkor nem hiszem, hogy sikerülhet úgy megkedveltetni a nézővel, mint Dextert. Ahhoz túl nagy a nézők előismerete vele szemben szerintem. Bár valószínűleg nem is ez lesz a készítők célja.
2013.04.11. 11:21:38
visszatérek a könyvolvasáshoz; abban eddig még nem csalódtam
doggfather · http://dogg-n-roll.blog.hu/ 2013.04.11. 13:55:27
nyulanka 2013.04.11. 13:56:25
Meg szerintem az a baj, hogy a mai világban annyi elmeroggyant van és azok képesek ennek hatására meg is csinálni...
És úgy ahogy állatok minden részét is meg lehet enni , ugyanúgy az ember részeit is....nem kell ezen csodálkozni ,botránkozni..
DeadBodiesEverywhere 2013.04.11. 15:41:44
a Pilot egynek elment, megnézem mit hoz az évad, de nem az első a listámon...
Sherlock20 2013.04.11. 15:54:43