Terjed a blogokon, sőt már néhány külföldi hírportálon is egy fotósorozat, ami azt próbálja bebizonyítani, hogy a Reuters manipulálta a grúziai hadszíntéren készített képeit. Az, hogy mi az igazság, egyelőre nem derült ki, de a hír terjedése és torzulása azért jól mutatja, hogy mindenki mindig csak arra gondol.
Augusztus közepén írta meg a Byzantine nevű angol nyelvű szerb blog, hogy csalt a Reuters, amikor előre beállított, statisztákkal forgatott fotósorozatot jelentetett meg a grúziai hadszintéről. Legallábbis a magukat ortodox kereszténynek valló, pánszláv bloggerek szerint. Azóta a kamu fényképek híre szétterjedt a neten, spanyol, amerikai, német és orosz portálok, politikával és digitális képszerkesztéssel foglalkozó blogok írtak tényként a csalásról, miközben a legtöbb már elfelejtette megemlíteni, hogy a hír forrása egy oroszbarát, tehát a háborús propagandában igencsak érintett blog volt.
De hogy akkor csalt-e a Reuters vagy sem? Az biztos, hogy a blogban bemutatott képek egy részét azóta eltávolította rendszeréből a hírügynökség, de elnézéskérő nyilatkozatot vagy cáfolatot nem adott ki.
A Byzantine blog például hamisítványnak nevezte a „Grúz katonák halott nőt visznek el Gori városából” című képet, mondván a halott nő a képen látható nővérke kezébe kapaszkodik, miközben viszik. Csak hát a szerb blognak nagy felháborodásában az nem tűnt fel, hogy a képen nem egy nőt visznek és nem katonák, vagyis rossz a képaláírás, ami ugyan súlyos szerkesztési hiba, de mégsem szándékos csalás. (A képaláíráshoz valójában tartozó kép azóta is megtalálható a Reuters oldalán).
A blog emellett helyes kis nyilakkal jelöli egy másik képen, hogy nézd csak, arrébb kúszott a hulla, biztos csak statiszta volt. A fotózással foglalkozó szakblogokon a képek láttán általában csak hümmögtek, bár többek véleménye szerint lehet, hogy csak a perspektíva csapja be a szemlélőt. Főleg, hogy a csalást sejtő blogok arról megfeledkeznek, hogy ha a statisztahalott arrébb ment, akkor valahogy sikerült pontosan ugyanolyan testtartásba merevednie mint az előző képen. Még a gatya is pontosan ugyanannyira csúszott le a fenekéről.
Útközben szaporodott a leleplezett fotók száma, egyes blogokon feltűntek olyan képek, ahol nyilakkal mutatták meg a jelenetek alatt átöltözött statisztákat, pedig a két képen a szereplők még csak nem is hasonlítanak egymásra, persze azt leszámítva, hogy ugyanolyan frizurát vágott nekik egy grúz fodrász. Az pedig hogy a hulla két különböző jelenetben is szerepel, cseppet sem meglepő, főleg, ha valaki végignézi a Reuters galériáját, amin látható, hogy a félmeztelenül síró férfi hogyan ölelgeti a halottat, majd hogyan fordítják megint fejjel a föld felé a testet az ápolók.
A háborúellenes szélsőbaloldali média persze azonnal bevette, hogy csalt a Reuters, sőt egyértelmű volt nekik, hogy a mocskos amerikai hadigépezet áll a háttérben. Meg csak fel sem merült, hogy esetleg a fotós mindenfajta felső utasítás nélkül, önszántából rakott pár hullát arrébb a jobb beállítás kedvéért, vagy mondjuk a grúzok sírnak nagyobb lendülettel, ha ott a kamera, netalántán az egész csak színtiszta paranoia, hiszen egy olyan szélsőségesen nacionalista szerb blog kiáltott először csalást, ahol hosszú cikkekben írnak arról, hogy Boszniában a szerbek nem is kegyetlenkedtek soha, nem voltak haláltáborok, meg népirtás, csak béke, szeretet és fonott kosaras piknikek.
(A fotók persze a Reuterstől vannak, a karikákat és nyilakat pedig a csalást kiáltó szerb blog írói helyezték el a képeken)
Az utolsó 100 komment: